1894 + 1 = 1895

Tytuł: Doktorzy z piekła rodem. Przerażające świadectwo nazistowskich eksperymentów na ludziach
Autor: Vivien Spitz
Gatunek: historia
Ocena: 7/10
ISBN: 9788366217027
Tłumacz: Jan Stanisław Zaus
Wydawnictwo: Replika
Liczba stron: 307
Forma książki: książka

Relacja dziennikarki sądowej z procesorów niemieckich medycznych zbrodniarzy wojennych. Poza sprawozdaniem z procesów w książce otrzymujemy również opis życia w okupowanych Niemczech po 1945 roku oraz pracy młodej dziennikarki w połowie XX wieku.

Sama książka zawiera bardzo mocne opisy i zeznania dotyczące eksperymentów medycznych. Co szokujące, prowadzone w prymitywnych warunkach i dalekie od podstawowej naukowej metodologii eksperymenty bardzo często nie miały żadnej wartości naukowej, a często były wręcz niebezpieczne dla samych Niemców (np. badania nad krzepliwością krwi doprowadziły do wprowadzenia do wyposażenia służb medycznych III Rzeszy środka teoretycznie przyspieszającego krzepnięcie, który nie działał, ale brak podstawowej wiedzy z zakresu biochemii u obozowych „badaczy” doprowadził ich do błędnch wniosków – środek działał, ale w środowisku o innym odczynie, niż ludzki organizm, a obserwowane efekty krzepnięcia ran postrzałowych były spodowane prawdopodobnie naturalnymi procesami organizmu). Pewną wartość mogły mieć badania nad zachowaniem organizmu w warunkach dużych wysokosci czy hipotermii, jednak kondycja większości więźniów była skrajnie zła i z naukowego punktu widzenia jakiekolwiek obserwacje czynione na więźniach nijak miały się do zdrowej populacji. Podsumowując, tysiące ludzi zginęło, cierpiało i odniosło trwałe kalectwo dla bardzo wątpliwej jakości doświadczeń.

Autorka zebrała sugestywne wypowiedzi ze stenogramów procesów, w których brała udział. Wypowiedzi prokuratorow, obrońców, sędziów i świadków oraz ekspertów prowokują do pytań o etykę lekarską czy filozofię prawa.

Autorka opisuje również swoją pracę po zakończeniu procesów normymberdkich, w tym trudne przejścia z amerykańskimi denialistami holokaustu.

#bookmeter #ksiazki #historia #iiwojnaswiatowa #medycyna #nauka #etyka #czytajzwykopem #iiwojnaswiatowa #historiabookmeter