#artefaktnadzis …albo grubo albo wcale! ᕦ(♥ ͜ʖ ♥)ᕤ Licząca ponad 2 tys. lat buława gwieździsta odkryta na Ukrainie, podobny zabytek znalazł na Podkarpaciu 3 lata temu poszukiwacz z Polski https://www.zwiadowcahistorii.pl/poszukiwacz-znalazl-pod-dukla-wyjatkowa-bulawe-inkow-sprzed-kilku-tysiecy-lat-wywiad-i-galeria/ Jest to bardzo rzadki artefakt, który z pewnością należał do osoby o bardzo wysokim statusie społecznym lub plemiennego wodza… Podobne odkrycia na terenach wschodniej Europy przypisywane są kulturze Halsztackiej, choć pod postem z tą buławą był opis jakoby miała być wytworem kultury Gáva. Została ona wydzielona na terenie Słowacji, części Ukrainy i przełęczy Dukielskiej co w sumie pokrywało by się z miejscem odkrycia tej buławy z naszego kraju.

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii – tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii – plusując ten komentarz bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

Sprawdź też mój blog WWW firmowy SKLEP ZH oraz kanał na YT

#zabytki #historia #archeologia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #nauka #poszukiwacze #wykrywaczmetalu #ciekawostki #qualitycontent #zainteresowania #podkarpacie #starozytnosc #militaria #ukraina #dukla